theme-sticky-logo-alt

Hala Miziowa i Pilsko

0 Komentarze

Hala Miziowa oraz Pilsko są znane jako atrakcyjne miejsca turystyczne położone w Beskidzie Żywieckim.

Hala Miziowa jest rozległą polaną położoną na północnym stoku Pilska, na wysokości około 1230-1310 m n.p.m. Nazwa „hala” związana jest z intensywną gospodarką pasterską prowadzoną w tym rejonie w przeszłości. Polana pokrywa rozległe spłaszczenie stokowe, które powstało w wyniku depozycji materiału dużego osuwiska, które przemodelowano w plejstocenie. Na terenie Hali Miziowej znajdują się torfowiska charakteryzujące się interesującą roślinnością. W przeszłości, Hala Miziowa była ważnym ośrodkiem ruchu turystycznego i narciarstwa. W 1930 roku oddano do użytku schronisko Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, które spłonęło w 1953 roku, a w 2003 roku oddano do użytku nowe murowane schronisko. Hala Miziowa jest również ważnym węzłem szlaków turystycznych, a z Hali prowadzą wyciągi orczykowe na Pilsko.

Pilsko jest drugim co do wysokości szczytem w Beskidzie Żywieckim, po Babiej Górze, z wysokością 1557 m n.p.m. Znajduje się w Grupie Pilska i jest często nazywane nie tylko główną kulminacją, ale również cały masyw. Właściwy szczyt Pilska leży po stronie słowackiej, jednak przez grzbiet Pilska przebiega granica polsko-słowacka. Szlaki turystyczne prowadzące na Pilsko zaczynają się m.in. z Korbielowa, a jednym z nich jest Szlak Żółty, który prowadzi przez Halę Miziową. Szczyt Pilska jest atrakcyjnym celem wędrówek, a zimą staje się obszarem narciarskim. Co ciekawe, na najwyższej kulminacji Pilska, po stronie słowackiej, znajduje się ołtarz polowy i krzyż, a corocznie w lipcu proboszcz z miejscowości Mutne odprawia tam mszę świętą. Na północno-wschodnim zboczu Góry Pięciu Kopców, przy żółtym szlaku, znajduje się krzyż upamiętniający jedną z pierwszych ofiar kampanii wrześniowej, poległego w tym miejscu 1 września 1939 roku żołnierza Basika

Te obszary są znane z pięknych krajobrazów, bogatej flory i fauny, a także różnorodnych tras turystycznych, które przyciągają turystów z całego kraju.

Paintball
Poprzedni post
Wszystko na temat gry w paintball
Kolejny post
Zjazd rowerowy w Korbielowie

0 Komentarze

Dodaj odpowiedź

15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://kolejbaba.com 300 1